کاشی هفت رنگ

کاشی هفت رنگ

آموزش کاشی هفت رنگ

وقتی که اسم کاشی هفت رنگ را می‌شنوید دوست دارید بدانید که کاشی هفت رنگ چیست و چگونه ساخته می‌شود. کاشی هفت رنگ در دوره‌های متفاوت دارای کاربردهای گوناگونی در کشور ایران داشته است. این کاشی‌ها بسیار زیبا هستند و از دیرباز در معماری ایرانی اسلامی ‌استفاده می‌شدند. در بیشتری دوره‌هایی که در پادشاهی افراد مختلف بوده است کاشی‌های هفت رنگ بیشتر در عبادتگاه‌ها و مقبره‌ها و همچنین مساجد به کار برده می‌شدند. افرادی که وضع مالی خوبی هم داشتند در منازل شخصی خود از کاشی‌های هفت رنگ استفاده می‌کردند. کاشی هفت رنگ کاشی بسیار زیبا و چشم نوازی است که می‌توانید در بیشتره ساختمان‌های قدیمی ‌ارزشمند آنها را با چشم خود ببینید.

رنگ‌های سیاه، سفید، لاجوردی، فیروزه‌ای، قرمز، زرد و حنایی هفت رنگ متداول و رایج در ساخت این نوع کاشی‌ها است که عموما در اماکن تاریخی و متبرکه از این نوع کاشی‌ها زیاد استفاده شده‌ و نسبت به انواع کاشی‌های دیگر از برتری خاصی برخوردار است.
مهم‌ترین ویژگی این هنر كيفيت و تركيبات خاص لعاب در كاشی هفت رنگ شيراز است.
نقش‌های اصلی این کاشی‌ها طرح‌های اسلیمی و موضوعات مذهبی و ملی است.

رنگ‌های کاشی هفت رنگ

کاشی‌های هفت رنگ از رنگهای مختلف در طبیعت الهام گرفته شده‌اند و بسیار زیبا و چشم نواز می‌باشند در دوره‌های مختلف سلطنتی از کاشی‌های هفت رنگ استفاده‌های زیادی می‌کردند. استادان و نقاشان بسیاری از اشکال هندسی مختلف روی خشت‌های پخته شده آنها را به شکل کاشی در می‌آوردند و استفاده می‌کردند.
معمولاً لعاب کاشی‌ها چینی هست و بسیار بادوام می‌باشند که در سال‌های طولانی هیچ صدمه‌ای به کاشی‌ها وارد نمی‌شود. معمولاً رنگ‌ کاشی‌های هفت رنگ سیاه و سفید لاجوردی، فیروزه‌ای، قرمز، زرد و حنایی هستند که بیشتر در مساجد ایرانی می‌توانید این نوع کاشی‌ها را ببینید. همانگونه که دیدید در کاشی هفت رنگ از هفت رنگ مجزا تشکیل نشده و فقط به دلیل سادگی گفتمان از این جمله استفاده می‌شود.

کاشی هفت رنگ

تکنیک ساخت کاشی

روش‌های ساخت و تکنیک‌های ساخت کاشی هفت رنگ متفاوت است. هنرمندان بسیاری هستند که با هزینه‌های بالایی این کاشی‌ها را تولید کرده و به فروش می‌رسانند. در تهیه و روش ساخت این تکنیک باید بگوییم که کاشی‌ها ابتدا پخته شده و سپس آب سفید و یا نیمه شفاف برای آنها قرار داده می‌شود. در مرحله بعدی طرح‌ها و نقش‌هایی که روی کاغذ‌های پوستی هک شده‌اند. روی کاشی گذاشته شده و این طرح‌ها به وسیله پودر زغال روی کاشی‌ها زده می‌شوند. سپس کاغذ را از روی کاشی برداشته به وسیله قلمو هنرمندانه رنگ آمیزی را شروع کرده و تا تمام شدن طرح و نقش، آن را ادامه می‌دهند. در مرحله آخر کاشی‌ها را داخل کوره گذاشته و آنها را می‌پزند تا رنگ کاشی‌ها ثابت شود.

مزایای استفاده از کاشی هفت رنگ

کاشی‌های هفت رنگ، بسیار زیبا هستند. کاشی‌های هستند که قیمت بسیار بالایی ندارند و همچنین استادان و نقاشان از دل و جان طرح‌های هندسی بسیار زیبایی روی این کاشی‌ها حک کرده‌اند که می‌توانید با استفاده از این کاشی‌ها تصاویر زیبایی را در منازل خود به کار بگیرید. استفاده از کاشی هفت رنگ در مناطق مختلف و همچنین اماکن عمومی‌ می‌تواند به گردشگری و رونق اقتصادی کشور هم کمک کند. کاشی‌های هفت رنگ را می‌توانیم به عنوان یک روش ابداعی از سوی ایرانیان معرفی کنیم. همین امر سبب می‌شود تا توریست‌ها به طرف اماکن عمومی ‌رفته و به دنبال دیدن این جذابیت‌های ایرانی زیبا باشند.

ابعاد کاشی

کاشی هفت رنگ دارای ابعاد مختلفی هستند و با توجه به نوع استفاده‌ای که از کاشی‌ها می‌شود ابعاد این محصولات نیز متفاوت هستند. با توجه به کاربرد کاشی هفت رنگ در بناهای مختلف استفاده می‌شود ابعاد کاشی‌ها در بناها مختلف می‌باشد مثلاً کاشی‌هایی که در مساجد استفاده می‌شود در برخی از نقاط مسجد بسیار ریز ولی در برخی دیگر معمولاً بزرگ‌تر و درشت‌تر هم هستند.
در منازل می‌توانید از کاشی‌های ۲۰ در ۲۰ سانتیمتر با مدل‌های سنتی استفاده کنید و منازل خود را با این کاشی‌ها تزیین نمایید. کاشی‌های هفت رنگ کاشی‌های بسیار جذاب و زیبا هستند که به تنهایی هم می‌توانند محیط اطراف را زیبا و جذاب کند در بیشتر معابر و پل‌ها امروزه از کاشی‌های هفت رنگ برای زیباتر کردن و زیباسازی فضا استفاده می‌شود.

سخن پایانی

امیدواربم از مطالبی که بر روی این سایت قرار داده شده است نهایت لذت را برده باشید. و بتوانید که اطلاعات خوبی از این مطلب به دست آورده باشید. به هر حال کاشی‌های هفت رنگ از جمله هنرهای ایرانیان هست و می‌توانید به راحتی با استفاده از این هنر بسیار زیبا به درآمد هم برسید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید و نظرات خود را بیان نمایید.

, , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست