موزاییک شکسته

موزاییک شکسته

نقاشی موزاییک شکسته

موزاییک شکسته را در نظر بگیرید، اگر قطعات مختلف آن با نظم و ترتیبی خاص، در کنار یکدیگر قرار بگیرند، چه اثر خلاقانه‌ای به وجود می‌آید. کاشی شکسته، هنری است که در آن، تکه‌های شکسته موزاییک یا کاشی به نحوی در کنار هم چیده می‌شوند که حاصل این کار، شکل‌گیری نقشی زیبا و چشم‌نواز است. هنر کاشی شکسته، به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از هنرهای تجسمی شناخته می‌شود که قدمت آن به خیلی سال‌های دور برمی‌گردد. این هنر، مورد توجه بسیاری از هنرجویان قرار گرفته است و افراد می‌توانند اجرای آن را در هر جایی ازجمله محیط منزل، انجام دهند.

معماری اسلامی

معماری اسلامی شامل سبک های معماری ساختمان‌های مرتبط با اسلام است، که شامل تمام سبک‌های مذهبی و غیرمذهبی معماری از زمان صدر اسلام تا به امروز می‌شود.

.مسجد اساسی ترین و مهم ترین بنای اسلامی است. مسجدها از ابتدای ظهور اسلام، در تمامی روستاها، شهرهای اسلامی، همواره مهم ترین نقش را از نظر مذهبی بر عهده داشته اند. مسجد ضمن اینکه مکان اصلی برای انجام مراسم مذهبی، اقامه نماز جمعه، تدریس و ایراد خطابه است، همواره بهترین مکان برای ابلاغ فرمان های حکومت به شمار رفته است. پایه و مایه اصلی معماری اسلامی ایران را در بناهای مسجدها میتوان جستجو کرد.
در مساجد، صحن نقش مهمی پیدا میکند. مکانی است که به سبب ویژگی های کالبدی حضور در آن در بیشتر فصول سال امکانپذیر است. صحن مسجد به سبب حضور و اهمیت نمادین آب و ایجاد آبنما در آن به نوعی به باغ های اسلامی مرتبط است. آب جه روان و چه ساکن، همواره در مسجد حضور داشته است.

چیزی که جالبه در هنر اسلامی اینکه در ان زمان از دانش و علم خودشون و استاد به شاگرد یا معمار خبره به شاگردانش این کارو یاد میدادن و نه دانشگاهی بود که در اون یاد بگیرن
ومهم تر از همه کسی بهشون روزشون رو تبریک نمیگفت😉
و این عکس از داخل سقف مسجد جامع یزد

کاربرد موزاییک شکسته در هنر کاشی شکسته

موزاییک شکسته، جز اصلی هنر کاشی شکسته به شمار می‌آید. درواقع، برای خلق هنر کاشی شکسته، می‌توان از متریال مختلفی ازجمله شیشه، سنگ، صدف دریایی و موزاییک استفاده کرد که موزاییک و کاشی جزو شناخته‌ترین آن‌هاست. تنوع رنگ قطعات شکسته شده موزاییک، زمینه را برای هنرنمایی هنرمندان نواندیش فراهم کرده است. این افراد توانسته‌اند با کنار هم قرار دادن این قطعات، اثری بی‌نظیر بسازند که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. به‌کارگیری هنر کاشی شکسته در دکوراسیون داخلی، ساخت انواع تابلو، تزیین دیوارهای داخل شهر، نمای ساختمان و تزیین انواع لوازم زینتی بسیار مرسوم است. برای چیدمان موزاییک شکسته در کنار هم از هیچ دستگاهی استفاده نمی‌شود و تمامی مراحل آن توسط دست انجام می‌گیرد.

مزایای استفاده از موزاییک شکسته در هنر کاشی شکسته

اجرای هنر کاشی شکسته روی دیوار، جلوه‌ای زیبا به آن می‌دهد. به کار بردن موزاییک‌های شکسته و رنگارنگ برای خلق طرحی زیبا و منحصربه‌فرد، مزایایی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
موزاییک شکسته، بسیار مقاوم است و در طی گذر زمان، زیبایی آن، همچنان حفظ می‌شود.
تنوع آب‌وهوا و بارش برف و باران، در کیفیت موزاییک شکسته، تأثیری ندارد.
موزاییک شکسته، به‌راحتی قابل شستشو است.
برای اجرای هنر کاشی شکسته، نیازی به پرداخت هزینه زیاد نیست.
موزاییک شکسته، طول عمر بالایی دارد.
در هر مکانی ازجمله دیوار حمام، دیوار دستشویی، دیوار نمایشگاه، دیوار پل و غیره قابل استفاده است.
هنر کاشی شکسته، قابل اجرا روی دیوارهای ترک‌خورده نیز، است.
اجرای هنر کاشی شکسته، نیازی به زیرسازی ندارد.

نحوه استفاده از موزاییک شکسته در هنر کاشی شکسته

برای اجرای هنر کاشی شکسته، نیاز به فراهم کردن یکسری مواد اولیه است. این مواد شامل موارد زیر است:
چسب مخصوص کاشی
قطعات کوچک موزاییک یا کاشی که شکلی دو طرفه دارد.
انبر کاشی، برای قطعه‌قطعه کردن کاشی
ملات کاشی که درز بین موزاییک‌ها به‌وسیله این مواد پر می‌شود.
به‌منظور اجرای هنر کاشی شکسته توسط موزاییک شکسته، در ابتدا نیاز هست طرح اولیه‌ای مناسب با محیط موردنظر، انتخاب کنید. سپس متناسب با طرحی که انتخاب شده است، کاشی تهیه کنید. در این مرحله، باید کاشی‌ها را به‌وسیله انبر مخصوص کاشی، به قطعات کوچکی تبدیل شود. حال، با توجه به طرح، از بین خرده کاشی‌های موجود، یکی‌یکی قطعات را جدا کنید و در کنار هم قرار دهید. اینجاست که چسب کاشی به کار می‌آید و قطعات توسط چسب، روی سطح چسبانده می‌شوند. در این مرحله، باید دقت کافی داشته باشید تا قطعات به‌درستی سر جای خود، چسبانده شوند. مرحله آخر هم بین درزهای موزاییک‌های چیده شده را با ملات پر کنید تا هیچ فاصله‌ای بین موزاییک‌ها نباشد.

به‌کارگیری موزاییک شکسته در محیط های مسکونی

هنر به‌کارگیری موزاییک شکسته در ساختمان مسکونی، در نقاط مختلفی از ساختمان، جلوه‌گر است. ازجمله این موارد می‌توان به دیوار حیاط، دیوار پارکینگ، فضای موجود بین کابینت‌ها، بخش ورودی به ساختمان و غیره اشاره کرد.
استفاده از موزاییک شکسته در نقاط مختلف شهر
به‌کارگیری موزاییک شکسته برای ایجاد نقشی متناسب با فضای درون شهر، کاری است که ضمن زیباسازی شهر، سبب ایجاد نشاط در شهروندان می‌شود. استفاده از هنر کاشی شکسته، در دیوارهای پارک، خیابان و زیر پل‌ها بسیار رایج است.
ساخت آرم شرکت ها و تصاویر پرتره، به‌ وسیله موزاییک شکسته
از آنجا که هنر کاشی شکسته، توسط دست اجرا می‌شود؛ درنتیجه می‌توان کارهای ظریفی چون آرم، نوشته و یا تصاویر پرتره را به‌وسیله این هنر، طراحی کرد.

سخن پایانی

هنر چیدمان موزاmیک شکسته در کنار هم از دیرباز توسط هنرمندان اجرا می‌شود. این هنر که با عنوان کاشی شکسته شناخته می‌شود، طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. اساس کار هنر کاشی شکسته، توسط موزاmیک شکسته اجرا می‌شود که تمام مراحل آن توسط دست اجرا می‌شود.

, , , , ,

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست